Rengi değiştirilen besinlerin tatlarını da algılamamız değişir mi?

Bunun cevabı hem evet hem de hayır olabilir. Örneğin doğada mavi renkli bir besin yok. Bu nedenle maviyle renklendirilmiş besinlerin ilgimizi çekmemesi gerekir. Fakat mavi renkli şekerlemeler, dondurmalar tercih edilebiliyor. Doğanın bize ne verdiğine bakarak o ürünü çekici bulabiliyoruz. Yani yeşil renk biber ya da elma ile çağrışım yapıyor ya da sarı renk muz ya da armut ile… Bu örnekler çoğaltılabilir.

İnsan beyni besinlerin tadını algılarken hem tat hem de koku duyularından faydalanıyor. Buna renk de eklendiğinde görme duyusu da bu sürece dahil oluyor. Görme duyusu sayesinde bir besinin tadına bakmadan da tehlike arz edip, arz etmediğini ya da bozulup, bozulmadığını anlayabiliyoruz. Örneğin etin tadına bakmadan da görüntüsünden onun yenilemeyecek durumda olduğunu görebiliriz.

Beynimiz renk-lezzet ilişkisi kurduğu için daha öncesinde tadıp da hoşumuza gitmeyen renklere sahip besinlerden dolayı aynı renklere sahip ama daha önce tatmadığımız bir besin hakkında ön yargıyla yaklaşıp onu lezzetsiz bulabiliyor.

Yani kısacası önümüze getirilmiş ve daha öncesinde hiç tatmadığımız bir renge sahip bir besini yediğimizde beynimiz o renge ait bir lezzet tanımı yaparak o rengi kodluyor.

Bu nedenle rengi değiştirilmiş bir besin daha önce tattığımız bir yiyecek olsa bile o renge dair tanım da daha önce tattığımız besinle aynı biçimde kodlanıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s