Doğada başka canlılarda obezite yokken neden biz de var?

Doğadaki vahşi yaşam içinde kilolu, obez bir hayvana rastlayamıyoruz. Tabi evcilleştirdiğimiz bazı türler, onları yanlış beslediğimiz için kilo alabiliyor ve obez olabiliyorlar. Fakat doğal ortamında bulunan hayvanların hiçbirinde obezite görülmüyor.

Bunun en büyük sebeplerinden birisi av-avcı ilişkisi. Doğadaki canlılar avcı oldukları gibi aynı zamanda başka canlılar için avlar. Yani bir canlıyı yakalamak için efor sarfettiği gibi bir canlıdan kaçmak içinde efor sarfetmesi gerekiyor. Bu da gayet dinç, diri ve sağlıklı bir vücut demek oluyor.

Yani kısacası doğada yemek bulmak, bu yemeği diğer canlı türlerinden korumak ve üstelik bulunan bu yemekle doymak zorken bir de bitmek bilmeyen bir kaçma-kovalama macerası içinde olunması doğadaki vahşi yaşamda disiplinli bir vücudu da beraberinde getiriyor.

Fakat insan öyle değil… Biz yemeklerimizi koruyabiliyor, stokluyor ve daha sonrasında yiyebiliyoruz. Yani bir yemek bulmak için özel bir çaba sarfetmiyoruz. Mutfaklarımızda bulunan buzdolapları sayesinde ihtiyacımızdan fazla besin ürününü de saklayabiliyoruz. Aç olmasak bile bu ürünleri tüketebiliyoruz. İhtiyaç fazlası beslenme bu nedenle kilo almamıza sebep oluyor.

Doğadaki canlıların böyle bir lüksleri yok.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s