İnsanlar da, tıpkı bazı hayvanlar gibi dünyanın manyetik alanını algılıyor

İnsanların beyin dalgaları üzerine yapılan bir çalışma, beynimizin dünyanın manyetizmasını algılayan bir yönü olduğunu gösteriyor.

Kuşlar, balıklar ve diğer bazı canlılar dünya’nın manyetik alanını algılayabiliyor ve navigasyon gibi kullanabiliyorlar.

Online olarak 18 Mart’ta eNeuro’da yayınlanan bir çalışmada bu bulgular, insanların bilinçli olarak Dünya’nın manyetik alanına cevap verdiğine dair kanıtlar sunuyor. Tabi beyinlerimizin bu bilgiyi neden veya nasıl kullandıklarına dair henüz tam bir bilgiye sahip değiliz.

Bilim insanları, uzun zamandır insanların da bu tür manyetor algıya sahip olup olmadığını merak ediyordu. ABD ve Japonya’da yapılan bir deneyde, denekler farklı yönlere işaret eden bir manyetik gücün etkisi altında bırakıldılar. Bu durum deneklerin beyinlerinde farklı dalga boylarının ortaya çıkmasına neden oldu.

DENEKLER KUZEYE CEVAP VERDİ AMA GÜNEYE VERMEDİ

Caltech’te bir nörobiyolog ve jeofizikçi olan Joseph Kirschvink ve arkadaşları beynin manyetik alan yönündeki değişikliklere tepki gösterip göstermediğini belirlemek için alfa dalgaları inceledi. Alfa dalgalar, genellikle bir kişi boşta otururken EEG okumalarına hükmeder ancak bir ses veya dokunuş gibi duyusal girdi ya da tepki alındığında EGG okumaları kaybolur.

Elbette manyetik alandaki değişiklikler insanların alfa dalgalarındaki değişiklikleri tetikledi. Spesifik olarak, manyetik alan kuzeye bakan bir katılımcının önünde zemine doğru işaret ettiğinde (Dünya’nın Kuzey yarımkürede manyetik alanının işaret ettiği yön) – alanı kuzeydoğudan kuzeybatıya saat yönünün tersine döndürerek alfa dalgalarının genliğinde ortalama yüzde 25’lik bir düşüş görüldü. Bu değişiklik, kontrol denemelerinde görülen doğal alfa dalgası dalgalanmalarının yaklaşık üç katı kadardı.

Tuhaf bir şekilde, insanların beyinleri tavana doğru işaret eden dönen bir manyetik alana hiçbir cevap göstermedi – Güney Yarımküre’de Dünya’nın manyetik alanlarından birisi. Dört katılımcı haftalar veya aylar sonra tekrar test edildi ve aynı yanıtları gösterdi.

Peki denekler neden kuzeye bakan manyetik alana cevap vermiyor da güneye bakan manyetik alana cevap veriyor. Kirschvink ve meslektaşları bu soruya bir cevapları olduğunu düşünüyor: “Beyin [manyetik] veri alıyor, bunu işliyor ve sadece mantıklıysa kullanıyor”

Oxford Üniversitesi’nde kuşların iç pusulalarını inceleyen bir kimyager olan Peter Hore, “Bir manyetik algıya sahip olduğumuzu bilmiyor oluşumuz biraz ilginç” diyor. Ancak “olağanüstü iddiaların olağanüstü kanıtlara ihtiyacı var ve bu durumda farklı bir laboratuvarda yeniden denenmeli.” diye de ekliyor.

Beynimiz dünyanın manyetizmasını algılasa bile bu bilgiyi niçin kullanabileceğini bilmiyor olabilir. Çünkü bu konuda yeterli bir veri bulunmuyor. Ayrıca, beynimizin dünyanın manyetik alanını nasıl algıladığına dair bir bilgimizde yok.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s