Cilt sensörleri hasta bebeklere umut olabilir

Bazı bebekler doğum esnasında ya da doğumdan sonra bir takım sorunlarla ya da hastalıklarla doğabiliyorlar. Cilt sensörleri bu sorunları ve hastalıkları daha kolay tespit edebilir ve doktorlar için daha kolay bir teşhis imkanı sağlayabilir.

Yaklaşık 300 bin yeni doğan bebek problemli doğuyor.

Her yıl ABD’de yaklaşık 300 bin yeni doğan bebek nefes problemleri, kalp sorunları ve diğer komlikasyonlar nedeniyle yeni doğan ünitelerine sevk ediliyor. Doktorlar, yeni doğan ünitelerinde bakılan bebekleri daha iyi takip edebilmek için makinelere bağlı kabloları bebeklerin vücutlarına bağlıyor ve o şekilde bebeklerin takibini sağlıyor. Bebeğin vücuduna yapıştırılan kablolar zaten doğduğunda hassas bir cilde sahip olan bebeğe zarar verebildiği gibi hemşirelerin de bebeklerin kontrolünü yapmasını zorlaştırıyor. Yani bir hemşire bebeği kucağına alıp kontrol etmek isterse kabloları çıkartması gerekiyor. İşte kablosuz sensörler bu sorunu çözmek için geliştiriliyor.

Kablosuz sensörler nasıl çalışıyor?

Kablosuz sensörler, esnek silikon tabanlar arasına yerleştirilmiş ultra ince bir elektronik tabaka içeriyor. Bebeğin göğsüne veya sırtına yerleştirildiğinde bebeğin kalbinin elektriksel aktivitesini izliyor. Ele veya ayağa takılan ikinci sensör bebeğin kanındaki oksijen miktarını ölçüyor ve sıcaklığını takip ediyor. Sensör, bu bilgileri yakınındaki bir tablete ya da bilgisayara aktarıyor. Bu bilgisayar kullandığı algoritmik hesaplarla bebeğin kalp atış hızını, solunum hızını, kanındaki oksijen miktarını ve kan basıncını hesaplıyor.

Yeni doğan bir bebeğin sorunlu doğması durumunda direkt olarak yeni doğan ünitesine götürülmek yerine cildine yapıştırılan sensörler sayesinde annesinin kucağına alabilmesi ve teması da sağlanmış oluyor. Cilt, cilde temasın aynı zamanda enfeksiyonlara karşı koruyucu olduğu da biliniyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s