Paketlenmiş olarak alınan yiyecek ürünlerinin tekrar ısıtılması zararlı mıdır?

İnternetin yaygınlaşması, telefon uygulamalarının elimizin altında olması nedeniyle dışarıdan yemek siparişi vermek çok yaygın bir kültüre dönüştü. Fakat paketlenmiş bir biçimde evimize ya da işyerimize kadar gelen bu ürünler bazı zamanlarda bize sıcaklığını kaybetmiş bir biçimde teslim edilebiliyor. Biz de o ürünü mikrodalga da ya da ocakta ısıtarak yiyoruz. Peki bunun sağlığa bir zararı var mı?

Eğer bazı kurallara uyarsanız sadece bir kere ısıtmanızda bir sakınca yok.

Öncelikle ürünün ısıması ve sonra soğumasından dolayı içinde oluşabilecek zararlı bakterilerin ölmesi için 82 derecelik bir ısı ile ürünü ısıtmanız gerekiyor. Ayrıca ısının her yere yayılabilmesi için ürünü karıştırarak ısıtmanız da önemli.

Yukarıda da söylediğimiz gibi ürünü 1 kez ısıtmanız gerekiyor. Çünkü her soğumada içinde yeniden bakteriler ürüyor ve bu bakterilerden kurtulmak her ısıtmada daha da zorlaşıyor. Bazı bakteriler yüksek ısılara bile dayanıklıdır. Örneğin Bacillus Cereus…Zaten gıda zehirlenmelerine genelde bu bakteri yol açıyor.

Bacillus Cereus; Isıya dayanıklıdır. Havada suda tozlarda dışkıda ve genellikle toprakta bulunur. Pirinçli gıda zehirlenmelerinde ilk akla gelmesi gerekli bakteridir.

Sözün kısası siz siz olun yine de ürünü sıcak tüketmeye bakın. Çok elzem durumda ısıtsanız bile bunu 82 derece ya da üstünde bir ısıyla yapın ve bir kez yapın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s