Dünya ilk başlarda nasıl bir yerdi?

Genel geçer bilgimize göre dünya 4.5 milyar yaşında. 4.5 milyar önce oluşmaya başlayan dünyamız işin açıkcası hiç tekin bir yer değildi. Sadece dünyamız değil güneş sistemi içindeki tüm gezegenler için bir kaos ortamı hakimdi.

Dünyanın ilk oluşum yıllarında bilim adamlarının tahminine göre yaklaşık olarak Mars büyüklüğünde bir meteor çarptı. Dünya yüzeyinde trilyonlarca atom bombasının yaratabileceği bir tahribat oluştu. Bu çarpma aynı zamanda uçsuz bucaksız derinliklere sahip magma okyanuslarına neden oldu. Uydumuz olan Ay, bu çarpmanın etkisiyle dünyadan uzaya savrulan kaya parçalarıyla oluştu.

Bu çarpmadan yaklaşık 700 milyon sonra dünyamız soğudu. Yine de soğumasına rağmen hala daha bir kaos içindeydi. Magma okyanuslarında eriyen soğuk kayalardan karbodioksit, azot ve su buharı yayılıyordu. Bu da oksijeni olmayan bir atmosfere neden oldu. Yeryüzü zamanla daha da soğudu ve yoğun buhar, yağmur olarak yeryüzüne düşmeye başladı. Böylece okyanuslara sebep olacak ilk su damlaları gelmeye başlamıştı. Fakat bu okyanusların ömrü uzun olmadı. Çünkü dünya yoğun bir meteor saldırısı altındaydı. Bu meteorlardan bazıları o kadar büyüktü ki okyanusların buharlaşarak yok olmasına neden oluyordu.

Soğuma ile birlikte yani dünya henüz 600-700 milyon yaşındayken sıvı su artık kalıcı olmaya başladı. Böylece canlı yaşamını başlatacak kimyasal reaksiyonlar, organik moleküller meydana geldi. Ve dünyamız 700 milyon yaşındayken basit formlu ilk canlı yaşamı başladı.

Peki kıtalar nasıl oluştu?

Bilim insanlarının ortak kanısına göre dünya ilk başta bir bütün olarak sadece bir kara parçasına sahipti. Zamanla okyanuslar oluştukça levha tektoniği bu bütün kaya parçası ayırmaya başladı. Bazı kıtalar birbirleriyle çarpıştılar ve büyük dağları oluşturdular. Himalayalar, bu çarpışmanın en büyük kanıtlarından birisidir. Zaman zaman kıtalar tekrar birleştiler. Ama bu birleşmeler çok uzun sürmedi. Bu birleşen süper kıtalardan en bilineni Pangea’dır ve 200 milyon yıl önce parçalanıp iki kıtaya dönüşmüştü.

Sonra bu iki kıtada bölündü ve günümüzdeki hallerine gelinceye kadar devamlı şekil değiştirdiler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s