Arıları tarımsal ilaçlamada kullanabiliriz

Çiftçiler, tarım ürünleri üzerinde bulunan zararlı maddeleri, küfleri, mantarları temizlemek ya da bunları uzak tutmak için ilaçlama yaparlar. Artık ilaçlama yerine arıları kullanabiliriz?

Arılar tarımsal ilaçlamada nasıl kullanılacak?

Normalde bir çiftçi 4 dönüm elma ağacının bulunduğu bir tarlayı ilaçlamak için 6 kilo ilaç kullanmak zorunda. Fakat bu sistemde arı kovanlarının önüne içinde BVT-CR7 adı verilen doğal bir mantar tozuyla kaplı tepsi konuluyor. Arıların bacakları bu toz mantar ile kaplanıyor. Arılar nektar ve polen için uçuştuklarında bacaklarında bulunan toz halindeki mantarı da elma çiçeklerine taşıyor. Üstelik 4 dönüm elma bahçesi için sadece 14 gram mantar yeterli. 300 arı yaklaşık 10 milyon çiçeğe mantarı dağıtabiliyor.

Bu yöntem arılara zarar veriyor mu?

Hayır. Bacaklarına dolanan mantar tozunun arılara herhangi bir zarar verdiği görülmedi. Bilakis bunun arılara yararı bile olabilir. Çünkü böylece arılar daha az tarımsal ilaçla karşılaşacaklardır. Hepimizin bildiği gibi geçtiğimiz yıllarda kitlesel arı ölümleri baya bir gündem oluşturmuş ve bunun insanlığın sonunu getireceği söylenmişti. İşte arıların bu kitlesel ölümlerinde tarımsal ilaçların da payı olduğuna dair veriler bulunuyor. Yani bu yöntemle arı popülasyonuna yardımcı bile olabiliriz.

Yöntemi bulan kim?


Bee Vectoring Technology kurucusu Michael Collinson.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s