Çin, Kuantum Şifreleme Ağı ile geleceğe yön veriyor

Çin, 1950’li yıllardan beri sürdürdüğü uzay araştırmalarında oldukça önemli bir mertebe katederek uzaya ilk kuantum şifreleme yöntemiyle yaptığı uyduyu 2016 yılında uzaya fırlatmıştı. Birkaç etaptan oluşan uzay araştırmalarında bunu takip eden uydular da uzaya gönderildi.

KUANTUM ŞİFRELEME NEDİR?

Öncelikle bunu anlayabilmeniz için Kuantum mekaniğini ve quantum anahtar dağılımını bilmek gerekir. Linkleri gömülü bir biçimde vermiş olduğumuz wikipedia adreslerinden bu konular hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kuantum mekaniği ve Kuantum anahtar dağılımı hakkında biraz da olsa bilgi sahibi olduktan sonra şifrelemenin nasıl gerçekleştiğini bir örnek ile anlatalım.

Örneğin iki kişi kuantum anahtar dağılımı ile birlikte aralarında şifreli bir iletişim kurdular. Üçüncü bir kişi bu şifreli iletişimi dinlemeye ya da bozmaya çalışırsa iletişim halindeki iki kişi bu dinleme ya da bozmadan doğan tutarsızlıkları anında fark ettiği gibi, sistemde bu dinleme ve bozmaya karşı kendi şifreleme ağında değişiklik yapmaya başlıyor. Böylece üçüncü kişilerin bu şifreleme ağına girmeleri imkansız oluyor. Sistem müdahale karşısında kendisini de değiştirdiği için şifrenin kırılması da imkansız bir hal alıyor.

KUANTUM ŞİFRELEMENİN ZAYIF YÖNLERİ VAR MI?

Her ne kadar kırılması imkansız gibi görünse de kuantum şifrelemeninde zaafları var. Örneğin, göndericinin kimliğini taklit eden zararlı bir yazılıma karşı zayıf. Ayrıca iletişim halindeki makinelere fiziksel müdahaleler yapılırsa buna karşı çözümü de yok. Sistemin devre dışı bırakılması yani DoS saldırılarına açık bir yönü de mevcut.

ÇİN, KUANTUM ŞİFRELEME YÖNTEMİ İLE NEYİ AMAÇLIYOR?

Tabi ki ülkenin iç ve dış güvenliğini amaçlıyor. Ayrıca iletişim ağlarını genişleterek dünyada söz sahibi olmanın yollarını arıyor. Bir savaş durumunda kırılamayacak bir şifreli iletişimle ordunun haberleşme ağını dış tehditlerden korumak istiyor. Bu iletişim ağını şifrelemesi ülkenin ileride yapmayı düşündüğü örneğin uzay araştırmalarında, yapılacak sosyolojik değişimlerde başka ülkelerin önceden haber almasının da önüne geçmeyi amaçlıyor. ABD Savunma Bakanlığı, Çin’i bu hamlesinden dolayı düşman uzay teknolojisine yatırım yapmakla suçladı.

Çin, eğer kuantum şifreleme yöntemi istedikleri sonucu verirse önümüzdeki yıl Asya-Avrupa Kuantum Anahtarı Dağılım Ağı kuracak daha sonra 2030 yıllarında ise Küresel Kuantum Dağıtım ağını kuracak.

Çin’in neden geleceğin süper gücü olarak gösterildiğini daha iyi anlıyor olmalısınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s