Almanya, yenilenebilir enerji konusunda dev olmaya hazırlanıyor

Geçtiğimiz yıllarda Almanya bir deneme yapmış ve enerji ihtiyacının %95’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayarak inanılması güç bir başarı elde etmişti.

Almanya’nın, dünyanın en büyük endüstriyel güçlerinden birisi olduğu düşünüldüğünde enerji ihtiyaçlarının da oldukça fazla olduğunu söylememiz gerekiyor. Bu ciddi oranlarda bulunan enerji ihtiyaçlarını karşılamak içinde izleyebilecekleri yollardan birisi de yenilenebilir enerji ile bu ihtiyaca çözümler sunmak.


Yenilenebilir enerji, doğadaki kaynaklardan elde edilebilen ve doğa tarafından daimi olarak takviye edilebilen enerjiye denir.

Hangi yenilenebilir enerji çeşitleri kullanıldı?

Güneş ve Rüzgar. Zaten yapmış oldukları denemede güneşli ve rüzgarlı bir havada yapıldı. Ölçülen enerji ihtiyacı 57.8 GW oldu. Bunun 45.2’si güneş enerjisinden, 36’sı rüzgar türbinlerinden, 8.9’luk birim biyokütleden, 4.8’lik bölüm ise hidroelektrik santralinden karşılandı.

Şu anda durum nedir?

Almanya’da, 2018 Ocak-Haziran döneminde brüt elektrik üretiminde en yüksek katkı ilk defa yenilenebilir kaynaklardan geldi. Güneş enerjisinin payı da %7.3’e çıktı. Yenilenebilir kaynaklar toplamda, brüt elektrik üretimine %36.3’lük bir katkı sağladı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s