ABD, metrik sisteme ne zaman geçecek?

Çoğu ülkede onluk sistem olarak bildiğimiz metrik sistem kullanılıyor. Bizim ülkemizde buna dahil. Fakat, ABD’de inç, pound ve foot kullanılıyor.

ABD’de onluk sisteme geçme denemeleri hiç oldu mu?

Evet oldu. Bunu ilk deneyen kişi 1789’da ABD başkanı Thomas Jefferson’dı. Bilim insanları destek vermediği için girişim başarısız oldu.

Daha sonra telefonun mucidi Alexander Graham Bell, ABD kongresinde yaptığı bir konuşmada şu anda kullandıkları ölçü birimlerinin oldukça zahmetli olduğundan dem vurdu. Ama bu çıkışta yeterli desteği görmedi.

1968’de ABD kongresi metrik sisteme 10 yıl içinde geçişi tavsiye eden 3 yıllık bir araştırmaya izin verdi. Fakat bu geçiş isteği halkın nezdinde bir karşılık bulamadı. Araştırma şirketlerinin yaptığı araştırmalarda halkın %45’i bu geçişe karşı çıkıyordu.

ABD’de onluk sisteme neden geçilemiyor?

Aslında geçilemiyor değil. Yavaş yavaşta ABD yönetimi halkı metrik sisteme alıştırıyor. İçeçek litreyle, otomobil yedek parçaları milimetreyle, ilaçlar ise miligram ile alınıyor.

Ayrıca geçiş büyükte bir masrafı beraberinde getiriyor. Tüm üreticiler ürettikleri ürünlerin ambalajlarındaki değerleri metrik sisteme uygun hale getirmek zorunda. Halkın bu değerlere alışması da kısa vadede zor görünüyor. Örneğin, dışarıdaki sıcaklığın metrik değer ile belirtilmesine ne kadar zamanda alışacaklar.

Buna kendi ülkemizden de pay biçebiliriz. Türkiye, 1 Ocak 2005 yılı itibariyle lirasından 6 sıfır attı. Fakat bugün bile bir markete gittiğimizde hem esnaf, hem de müşteri ürün fiyatını sorarken, ya da kasada okuturken 1 lira için 1 milyon TL diyebiliyor. Aradan 13 yıl geçmesine rağmen alışmak biraz zaman alıyor.

ABD halkı ise yaklaşık 300 yıldır inç, pound ve foot kullanıyor.

İçecek, yedek parça ve ilaçlar ile başlayan metrik sisteme geçiş çalışmaları anlaşılan halkın da alışabilmesi için uzun bir zaman dilimine yayılacak.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s