Kalıtımsal hastalıklara veda edebilme ihtimalimiz var mı?

Şu an itibariyle üzerinde çalışıyor ama yakın bir gelecekte kalıtımsal hastalıklara veda edebilme ihtimalimiz var.

Kalıtımsal hastalıklar nedir?

Kusurlu genlerin kuşaktan kuşağa aktarılmasıyla ortaya çıkan hastalıklardır. Bir çok ülkede her 30 çocuktan biri kalıtımsal hastalıkla dünyaya gelmektedir. Hemofili (kanın pıhtılaşmaması), albinizm, habsburg dudağı, renk körlüğü, tat alamama, saç dökülmesi kalıtımsal hastalıkların sadece en yaygın olanlarıdır.

Nasıl bir çalışma yapılıyor?

IBM tarafından yapılan çalışmaya göre bir DNA veri merkezi oluşturuluyor. 2020’ye kadar bir çok türün DNA haritası çıkarılmış olacak. Herkesin kendi genetik kodlarına rahatça erişebileceği bir sistem kurulacak.

Böyle bir sistem kurulunca ne olacak?

Bu sistemin kurulması demek gezegenimizdeki yaşam ağacının da haritalanabilmesi demek. Böyle bir sistem kurulduğunda moleküler biyoloji ve tıp alanında büyük değişimleri beraberinde getirecek. Bu da laboratuvar ortamında organ üretmeye kadar işi götürebileceğimiz demek oluyor. Moleküler biyolojideki bu gelişmeler virüsleri ve mikropları da daha etkin analiz etmemizi ve bulaşıcı hastalıklarla çok daha rahat mücadele etmemizin de yolunu açacak. Kronik ya da genetik hastalıkları erken tedavi edebileceğiz. 2020 yılı civarında genlerdeki mutasyonların neredeyse tamamlanmış bir kataloğuna bakarak kanserle alakalı tüm genleri tespit etmiş olacaklar. Hastadan basitçe alınabilecek gen örneği sayesinde tümörlerin oluşumundan yıllar önce, hastalığı ilk aşamasında teşhis edebileceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s