Arttırılmış gerçeklik gözlükleri ve kontak lensler sadece filmlerde kalmayacak

Fizikçi ve fütürist Michio Kaku’ya göre, insanların yüzlerini tanıyabilen, onlar hakkında bilgi vererek kısa bir biyografi sunan, verileri oldukça hızlı ve güncel bir biçimde yenileyen, film izlememize olanak sağlayan, karşımızda o an için konuşulan yabancı dili anında kendi dilimize çeviren ve bunu alt yazı ile gösteren internet gözlükleri uzak değil.

Arttırılmış gerçeklik gözlükleri ve kontak lenslerle ne gibi şeyleri deneyimleyeceğiz?

  • Navigasyon hizmeti alabiliriz.
  • Alışverişte büyük bir kolaylık sağlayabilir. Örneğin çok güzel bir t-shirt ya da ceket beğendiniz, sizin için bu ürünü en uygun fiyata alabileceğiniz mağazayı gösterebilir.
  • Facebook ya da herhangi bir sosyal medyadan size gelen mesajlara kolaylıkla cevap verebilirsiniz.
  • Mükemmel bir oyun deneyimi ve sinema deneyimi yaşamanız mümkün.
  • Özellikle kontak lensler süper bir görüş kabiliyeti sunabilir. Karşınızdaki bir objenin sizin göremediğiniz taraflarını da gösterebilir. Bu mimaride bir devrimi de beraberinde getirebilir.
  • Tarihi ve turistik bir yere gezmeye gittiğinizde baktığınız esere ya da gezmiş olduğunuz bölgeye dair bilgiler bir rehbere bile gereksinim duymadan gözünüzün önüne gelebilir.
  • Hiçbir bilgiyi ezberlemek zorunda kalınmaz. Fakat bu beynin çalışması adına ve hazır bilgiye erişimin kolaylığı açısından sakıncalı bir durum. Böyle bir durumun insanları detaylardan uzaklaştırarak kavramlara ve ilkelere daha fazla yönelteceğini söyleyenler de mevcut.

Bu ürünler gerçekten yapılabilir mi ?

Yapıldı bile… Çok geniş kapsamlı olmasa da Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları verileri gözlüğün camına yansıtan mini bir bilgisayar yaptılar. Ayrıca Samsung’da yakın bir zamanda arttırılmış gerçeklik lensini piyasaya sürecek.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s