Galaktik uygarlıklar olabilir mi?

Tam ve gerçekçi bir cevap veremeyiz ama Galaktik uygarlıkların olabileceğini söyleyen bilim insanı Rus astronom Nikolai Kardashev’e bir kulak verelim. Kardashev’in bu teorisi astronomi dünyasında da tartışılan bir konudur.

Kardashev, galaktik uygarlıkların hiyerarşik bir kademeye tabi olmaları gerektiğini söyleyerek bu kademeleri şöyle açıklamıştır;

Tip 1 Uygarlığı

Kendi gezegenlerinin kaynaklarını ve hava durumunu zekice kontrol altında tutmayı başaran, teknolojiyi gezegenlerine zarar vermeden geliştiren uygarlıklardır. Enerji sorunu tamamen çözülmüştür. Yenilenebilir enerji tüm gezegene hakimdir. Başka gezegenleri kolonileştirebilecek duruma gelmişlerdir.

Tip 2 Uygarlığı

Kendi gezegeniyle kalmayıp kendi yıldız sistemindeki diğer gezegenlerin enerjilerini kullanmaya başlayan uygarlıktır. Bu uygarlık artık kendi sonunu getirmeyecek kadar bilince ve zekaya erişmiş durumdadır.

Tip 3 Uygarlığı

Tüm galaksiyi kontrol altına almayı başarmış bir uygarlıktır. Madde ve enerjiyi dilediği gibi kontrol eder. Uzayda yol almak için araca bile ihtiyaç duymaz.

Dünya, bu uygarlıkların neresinde?

Dünya, hala daha fosil yakıt kullandığı için bu uygarlık türlerinin çok gerisinde. Fakat dünya çapında yenilenebilir enerjiye geçiş -çok hızlı olmasa da- var. Elon Musk’ın geçtiğimiz günlerde Mars’a insanlı uzay aracı götürme fikri Tip 1 uygarlığı yoluında aldığımız mesafe içinde ipuçları veriyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s