Nesnelerin İnterneti nedir?

Fiziksel nesnelerin birbirleriyle ya da daha büyük sistemlerle bağlanmasıyla ilişkili iletişim ağıdır. Nesnelerin internetle birbirine bağlanması da diyebiliriz.

Yani dışarıdaki sıcaklığı ölçüp buna göre iç sıcaklığınızı sağlayan bir mont nesnelerin internetine örnek olabilir. Bir cihazın nesne olarak nitelendirilebilmesi için tekil bir isme sahip olması, bağlanılabilir olması ve bir sensörü olması gerekir.

Örneğin akıllı trafik sistemlerinde, trafikteki kişilerin konumlarını sürekli olarak merkezi bir sisteme iletmeleri sayesinde, sistem, kişilerin hareket bilgilerini analiz ederek, bölgedeki trafik yoğunluğunu, trafiğin akış hızını, belirli bir rota üzerinde tahmini varış süresini tespit edebilir. Bu sayede trafiğe yeni çıkacak kişiler trafik yoğunluğuna göre alternatif rotaları tercih edebilirler.

Bir başka örnek olarak, bir oteldeki her bir odadaki karbonmonoksit oranı sensörler yardımıyla ölçülüp, yönetici sisteme iletilir. Yönetici sistem, kritik eşik aşılınca elektrik/gaz vanalarının kapatılması ve gerekli odalardaki yangın musluklarının açılmasını denetleyebilir. Bunun yanı sıra yönetici sistem, kritik eşik aşılmasa bile zaman içerisinde gelen verileri inceleyerek odalardaki karbonmonoksit oranının günün hangi saatlerinde daha yüksek olduğunu analiz ederek, o saatlerde pencerelerin kapalı kalmasını önerebilir.*

Gelecekteki konumu ne olacak?

Geleceği tamamen şekillendirecek desek yalan olmaz. Akıllı evler, akıllı sahalar, akıllı şehirler tamamıyla nesnelerin interneti sayesinde gelişecek. Bu da daha yaşanılabilir şehirlerin inşa edilmesinde büyük rol oynayacak.


* İtalik kısım Vikipedia’dan alıntılanmıştır.

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s